Krešimir Paić i Eccos: Hrvatska tehnologija koja osvaja Europu
09.05.2025.
Krešimir Paić Eccos inženjering Unit Croatia

Krešimir Paić, direktor i suvlasnik tvrtke Eccos inženjering, već više od dvadeset i pet godina gradi uspješnu priču u svijetu poduzetništva. Kada je 1998. godine tvrtka započela s radom, imala je tek tri zaposlenika i bavila se ugradnjom alarma u obiteljskim kućama. Danas ova hrvatska kompanija zapošljava više od 170 stručnjaka i stoji iza gotovo dvije tisuće uspješno realiziranih projekata.

Eccos inženjering specijaliziran je za razvoj i implementaciju sofisticiranih rješenja u elektrotehnici, informatici i sigurnosti. Njihova rješenja pronalaze primjenu u širokom spektru sektora - od industrije, zgradarstva i energetike do prometa, zdravstva i mnogih drugih. Riječ je o vodećoj hrvatskoj tvrtki u razvoju centralnog aplikativnog rješenja za sustave tehničke zaštite, koja se također može pohvaliti bogatim iskustvom u projektima podatkovnih centara, automatizacije, energetske učinkovitosti, elektroinženjeringa, audiovizualnih komunikacija i parkirališnih sustava.

Među brojnim uspješnim projektima posebno se ističe opremanje druge cijevi tunela Učka najsuvremenijim sigurnosnim i upravljačkim sustavima – kompleksan pothvat u kojem su pokazali svoju multidisciplinarnost i tehnološku izvrsnost. Proširivši svoje poslovanje izvan regionalnih okvira, Eccos danas ima urede u Bruxellesu, Frankfurtu i Kölnu, a za najveće svjetske investitore sudjeluje u izgradnji podatkovnih centara.
Razgovarali smo s Krešimirom Paićem o razvoju tvrtke, poslovanju u Hrvatskoj i inozemstvu te budućim tehnološkim smjerovima razvoja i naravno očekivanjima od udruge Unit Croatia čiji su član.

Eccos je započeo 1998. godine u dvije prostorije s tri zaposlenika, a danas imate preko 170 djelatnika. Koja je bila vaša inicijalna vizija i je li trenutačni uspjeh tvrtke nadmašio vaša početna očekivanja?

Krenuli smo skromno s poslovima ugradnje alarma po obiteljskim kućama, no mogu reći da smo nadmašili početna očekivanja. Ni Silvio (također direktor i suvlasnik) ni ja nismo mogli zamisliti da ćemo nakon 26 godina imati iza nas blizu dvije tisuće uspješno realiziranih projekata. Danas gotovo nema veće tvrtke u Hrvatskoj s kojom nismo u nekoj mjeri surađivali, a sve veći broj referenci na europskoj razini svjedoči o tome koliko smo daleko došli.


Koji biste trenutak ili projekt označili kao ključnu prekretnicu u razvoju Eccosa, trenutak kad ste shvatili da vaša tvrtka ima potencijal za značajan rast i međunarodni uspjeh?

To bi bila 2018. godina kada smo na javnom natječaju dobili posao s Europskom komisijom i pobijedili u najjačoj europskoj konkurenciji. Za ovaj posao je posredno zaslužan trend odlaska hrvatske radne snage u Zapadnu Europu i bivši kolega je budućnost odlučio potražiti u sličnoj tvrtki u Belgiji. Kako smo ostali u dobrim odnosima, nastavili smo se povremeno družiti i u tim druženjima shvatili da oni ne rade ništa bolje i kvalitetnije posao od nas te da bi mogli izaći sa svojom radnom snagom i znanjem na bilo koji natječaj u Europi. To smo učinili i pokazalo se da možemo konkurirati zapadnoeuropskom tržištu. Imamo otvorene urede u Bruxellesu, Frankfurtu i Kölnu, s tim da smo na njemačkom tržištu prisutni preko tvrtke kćeri Deccos GmbH gdje za najveće svjetske investitore sudjelujemo u izgradnji podatkovnih centara.


U 25+ godina poslovanja sigurno ste se susreli s brojnim izazovima. Koji je bio najteži poslovni izazov s kojim se Eccos suočio i koje ste vrijedne lekcije iz toga izvukli?

Pri orijentaciji našeg poslovanja na izvoz, u početku smo se odlučili fokusirati na inozemna tržišta unutar regije te smo otvorili tvrtku u Bosni i Hercegovini. Nakon određenog vremena, shvatili smo da je taj put teži te da je poslovanje putem partnera u regiji učinkovitije i profitabilnije. Sada smo u regiji prisutni kroz partnerske tvrtke u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sloveniji i Srbiji. Također je bila izazovna i ekonomska kriza u Hrvatskoj 2008. godine, vjerojatno kao i svakom poslodavcu, ali uspješno smo je prebrodili bez potrebe za otpuštanjem zaposlenika. Trenutačni izazovi s kojima se susrećemo su zapošljavanje specijaliziranih radnika, posebno u ICT sektoru te regulatorni izazovi pri širenju poslovanja na inozemna tržišta.


Na koji ste projekt najponosniji? Ako ga možete izdvojiti.

Najponosniji sam na projekt opremanja novoizgrađene druge cijevi tunela Učka dužine gotovo šest kilometara svim elektro i strojarskim sustavima. Eccos je kao kooperant glavnog izvođača radova, francuske tvrtke Bouygues, opremio tunel najsuvremenijom opremom i rješenjima za napajanje, rasvjetu, signalizaciju, promet i ventilaciju, sigurnosnim te sustavima za upravljanje svime navedenim kako bi se postigli najviši standardi sigurnosti prometa u tunelu. Posebnost projekta bila je upravo ta multidisciplinarnost koju smo uspješno odradili. Sustavi su kompleksni i njihovo povezivanje trebalo je realizirati u prilično kratkom roku s posebnim naglaskom na to da sustavi moraju raditi besprijekorno radi sigurnosti odvijanja prometa u tunelu.


Eccos danas djeluje na više europskih tržišta, uključujući i projekte za Europsku komisiju. Kako se razlikuje poslovanje na hrvatskom i zapadnoeuropskom tržištu, i što ste morali prilagoditi u svom poslovnom modelu za uspješan nastup vani?

Na zapadu je lakše raditi jer se više cijeni kvaliteta rada i poštovanje rokova. Nasuprot tome, u našoj regiji susrećemo se s različitim drugim interesima koji otežavaju naš rad. Izazovi i rizici koje bih istaknuo za vanjsko tržište su porezne, pravne i tehničke regulative koje treba dobro proučiti te osiguranje financiranja i izdavanje bankarskih garancija za velike poslove.


Eccos, danas, ima pet suvlasnika, uključujući i mlađe djelatnike koji vode ključne dijelove tvrtke. Kako funkcionira ovaj model suvlasništva i koje prednosti donosi u odnosu na tradicionalnije modele upravljanja?

Mlađi suvlasnici imaju izravan interes u uspjehu tvrtke, što poboljšava inovacije i smanjuje rizik od gubitka ključnih zaposlenika. Tako osiguravamo prijenos znanja, čime se osigurava održivost i konkurentnost na duže staze.


S obzirom na to da većinu vaših djelatnika čine visokoobrazovani stručnjaci, kako privlačite i zadržavate talente u konkurentnom IT sektoru, posebno u kontekstu izazova s kojima se Hrvatska suočava po pitanju odljeva mozgova?

Izazovima privlačenja i zadržavanja zaposlenika doskačemo na razne načine - nudimo studentske prakse kroz koje mladi mogu biti uključeni u konkretne projekte s modernim tehnologijama. Budućim kolegama nastojimo približiti naše stajalište da je zadovoljstvo zaposlenika jedan od najvažnijih faktora za razvoj i napredovanje poslovanja. Stimulativnim primanjima i dodatnim pogodnostima stvaramo kvalitetne uvjete za rad svim zaposlenicima. Kontinuiranim obrazovanjem i usavršavanjem iste upoznajemo s najsuvremenijim tehnologijama i novim trendovima tehnološkog razvoja, pružamo im mogućnost profesionalnog napretka i sudjelovanja na najsofisticiranijim projektima na europskoj i svjetskoj razini. Osim toga, rad na inozemnim projektima pruža našim zaposlenicima priliku za povećanje primanja, a da ne moraju iseljavati iz Hrvatske. Cijenimo znanje, korektnost i trud te potičemo zaposlene da se potrude iskoriste obilje znanja dostupnog u tvrtki, voljni smo financirati školovanja, certificiranja, individualne treninge i slično, a napredovanja unutar tvrtke ovise isključivo o trudu, znanju i motivaciji.

Krešimir Paić Eccos inženjering Unit Croatia
Koja tehnološka područja vidite kao ključna za budući razvoj Eccosa u idućih pet godina i kako se pripremate za te promjene?

Interes za sigurnosnim rješenjima je uvijek prisutan, ali će se sve više stavljati naglasak na kibernetičku sigurnost implementiranih sustava. Danas za konkurentnost na tržištu morate ponuditi sustave kojima je rizik od sigurnosnih propusta sveden na minimum. Sukladno tome, razvijamo se i širimo naše kapacitete u tom području. S rastom digitalizacije i povećanom potrebom za obradom podataka povećat će se izgradnja podatkovnih centara pa očekujemo porast interesa za PMS (Power Management System) i BMS (Building Management System) sustave koje izvodimo za podatkovne centre. Također, kako je svijest o održivosti poslovanja gradova u porastu, bit će povećan interes za našu vlastitu smart city platformu za digitalizaciju gradova.


Nakon respektabilnog rasta od gotovo 50 posto u zadnje dvije godine, kako planirate održati ovaj momentum i koje prilike ili prepreke vidite na tom putu?

Nastavljamo s našom strategijom širenja na inozemna tržišta i pri tome stavljamo naglasak na izvođenje kvalitetnih projekata s visokom dodanom vrijednošću znanja i vlastitih rješenja. Eventualne prepreke na hrvatskom tržištu mogle bi se pojaviti nakon dvije godine, budući da je mnogo velikih projekata sada oslonjeno na EU fondove. Kada ti izvori presahnu, investicije u velike projekte će sigurno oslabiti.


Nakon uspjeha na tržištima EU, posebno u Njemačkoj, razmatrate li širenje na druga tržišta izvan Europe, i ako da, koja vidite kao najperspektivnija za vaš poslovni model?

Što se tiče inženjerskog dijela posla fokus nam je zapadnoeuropsko tržište, a širenje van Europe nemamo u planu. U tom tipu poslovanja, prisutnost tvrtke u zemlji u kojoj se projekti realiziraju znatno olakšava poslovanje tako da se držimo zemalja u kojima imamo otvorene urede: Belgija i Njemačka.  Širenje na globalno tržište planiramo s našom integracijskom platformom za središnji nadzor i upravljanje sustavima tehničke zaštite i zaštite od požara – Epsimax, ali kroz suradnju s partnerima. Želimo izgraditi snažnu mrežu partnera koji će podržavati implementaciju i distribuciju našeg rješenja kako bi proširili doseg Epsimaxa na ključna tržišta.


Kako ocjenjujete poslovno okruženje u Hrvatskoj, EU pa i u svijetu u svjetlu trenutačnih geopolitičkih napetosti?

Gospodarska situacija u Europi na dulji rok pokazuje znakove slabosti. Naredne godine će biti izazovne, ali 2025. godina vjerojatno neće biti loša. Za Hrvatsku očekujemo da će 2025. godina poslovno biti stabilna. Trenutačne geopolitičke napetosti i ratni sukobi otežavaju prognoze za budućnost.

 

AI je u zamahu, posebice generativni modeli, kako koristite napredne tehnologije i u čemu vam najviše pomažu?

Generativni AI model koristimo u svakodnevnom poslovanju te kroz tehnologiju koju implementiramo u projekte. Na primjer, u drugu cijev tunela Učka su ugrađene kamere zadnje generacije koje omogućuju rad videoanalitike temeljene na umjetnoj inteligenciji. Kamerama je pokriven svaki metar tunela i one operaterima u nadzornom centru signaliziraju bilo kakav poremećaj u normalnom prometu (automatska detekcija prometnih incidenata) i mogu prepoznati zaustavljena vozila, presporu ili prebrzu vožnju, pješake na kolniku, zagušenje prometa, smanjenje vidljivosti, rasuti teret i vožnju u suprotnom smjeru.


Kako vidite Eccos za 10-15 godina? Koji je vaš cilj za tvrtku i njen doprinos hrvatskom gospodarstvu?

Eccos vidim među prepoznatim tvrtkama u segmentima našeg poslovanja i van granica naše države. Smatram da naši stručnjaci mogu odraditi projekte jednako dobro, pa čak i bolje. Nastavljamo svoj put rasta i razvoja, s posebnim naglaskom na odgovorno poslovanje i održivi razvoj. Osjetljivi smo prema onima kojima je pomoć najpotrebnija i kontinuirano radimo na izgradnji svijesti o važnosti budućih generacija. Osvojena Nagrada Hrvatskog indeksa održivosti 2024. u kategoriji srednja poduzeća potvrđuje našu posvećenost tim vrijednostima jer želimo doprinositi stabilnosti hrvatskog društva. Dugoročno, naš cilj nije samo poslovni uspjeh, već i izgradnja društva u kojem se puno uči, radi i dobro živi.


Eccos je član udruge Unit Coatia, što očekujete od te udruge i koji je vaš mogući doprinos?

Očekujemo razmjenu iskustava te kontakata s ostalim tvrtkama koje imaju izvozno iskustvo. Također, mi smo uložili značajan trud, vrijeme i resurse u upoznavanje s tržištima Belgije i Njemačke te smo spremni podijeliti to znanje s tvrtkama koje žele proširiti svoje poslovanje na spomenuta tržišta. Imamo iskustvo i rado ćemo pomoći i drugima.

logo
Prati nas
Kontakt
Vrbani 4, 10000 Zagreb

Unit Croatia je jedna od najvećih i najutjecajnijih udruga u Hrvatskoj čija je misija ujediniti, povezati, osnažiti i unaprijediti cijelu IT industriju, čineći je prepoznatljivom i konkurentnom na globalnoj sceni. Kao nasljednik udruge CISEx, osnovane 2011. godine, Unit nastavlja graditi na čvrsto postavljenim temeljima.

© 2025 Unit Croatia (osim gdje je drugačije navedeno). Sva prava pridržana. |